1. Anasayfa
 2. İstanbul

Kız Kulesi Akşam Yemeği Rezervasyon Nereden Nasıl Yapılır?

Kız Kulesi Akşam Yemeği Rezervasyon Nereden Nasıl Yapılır?
0
Arkadaşına gönder veya paylaş:

Kız kulesinde muhteşem bir akşam yemeği yemeniz için bir çok sebebiniz var. Tadilat tamamlandıktan sonra çok fazla ziyaretçi akınına uğrayan kız kulesi , akşam yemeği rezervasyonlarına başladı. Peki Kız kulesinde akşam yemeği için rezervasyon nereden yapılacak işte detaylar.

Kız kulesi tadilatı 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanarak muhteşem bir görüntüye sahip oldu. Kız kulesinde bulunan restoran için akşam yemeği rezervasyonları da başladı. Burada bulunan restoran için sadece akşam yemeğine rezervasyon ihtiyacınız olacak. Onun dışındaki zamanlarda rezervasyon ihtiyacınız yok. Tadilat onayından sonra ziyaretçilere açılan kız kulesi için sadece ziyaret amaçlıda kullanılabiliyor. 

Kız kulesi rezervasyon nereden yapılır?

Kız kulesinde bulunan restoran için akşam yemeği rezervasyona ihtiyacınız var. Salacak açıklarında olan bu mekan için +90 216 342 47 47 numaradan bilgi alınabilir. 

Kız Kulesine Nasıl Gidilir?

Salacak açıklarında olan adaya gidiş tekneler ve vapurlar ile sağlanıyor. Giriş müze kart ile mümkün olduğundan ihtiyacınız olacak. Aksi taktirde girişte ücret ödeyerek müze kart sahibi olabilirsiniz. Üsküdar salacak tarafından her 20 dk bir kalkan vapurlar ile gitmeniz mümkün. Yoğun bir kalabalık olduğundan erken gitmeniz tavsiye edilir. 

Üsküdar Salacak vapur saatleri → 09:00 – 19:00,
Galaport vapur saatleri ise → 11:00 – 17:00

Kız Kulesi giriş ücreti

Ulaşım ücretinin yanı sıra giriş ücreti de mevcut. Vapur ile kız kulesine geçiş ücreti kişi başı 50 TL.

Müze kart olanlar için kuleye giriş ücretsiz. 100 TL karşılığında müze kart çıkartarak giriş yapabiliyorsunuz. 

Kız Kulesi iletişim telefon

Restorasyonu yeni tamamlanan kız kulesi için iletişim numarası +90 216 342 47 47 bilgi alınabilir.

Kız Kulesi Restorasyonu Kim Tarafından Yapıldı?

Restorasyon Mardinli taş ustası Ali solmuş tarafından yapılmıştır.

Kız Kulesi Tarihi

Kız Kulesi, İstanbul, Türkiye’de bulunan tarihi bir kuledir. İstanbul Boğazı’nın güney girişinde, Salacak açıklarında yer almaktadır. Tarihi ve efsaneleriyle ünlü olan Kız Kulesi, bin yıldan fazla bir süredir İstanbul’un sembollerinden biri haline gelmiştir.

Kız Kulesi’nin tarihi, M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlk olarak Pers İmparatorluğu döneminde, Boğaz’ın kontrolünü sağlamak amacıyla bir kale olarak inşa edilmiştir. Daha sonra Bizans İmparatorluğu döneminde kullanılan bu yapı, zamanla farklı amaçlar için kullanılmış ve çeşitli şekillerde restore edilmiştir.

Kule, “Leandros ve Hero” adlı bir efsane ile ün kazanmıştır. Efsaneye göre, Hero adlı bir rahibeye âşık olan Leandros, her gece yüzerek Kız Kulesi’ne gelir ve Hero’yu görmek için Boğaz’ı geçerdi. Ancak bir fırtına sırasında Leandros boğularak hayatını kaybetti. Kız Kulesi, bu romantik efsane nedeniyle aşkın sembolü haline gelmiştir.

Kız Kulesi, zaman içinde çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. İşaret ve deniz feneri olarak hizmet vermiş, karantina istasyonu ve hapishane olarak kullanılmış, askeri gözetleme noktası olmuş ve sonunda turistik bir mekân haline gelmiştir. 1995 yılında restore edilen Kız Kulesi, günümüzde bir restoran, kafe ve turistik ziyaretçilere açık bir mekân olarak faaliyet göstermektedir.

Kız Kulesi, İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasının bir parçası olarak, hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. İhtişamlı manzarası ve zengin tarihi ile İstanbul’un simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 1 Oyunuz: 5]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir